[1] Slovník magických pojmů

8. july 2011 at 8:44 | May:) |  Základní info&Pravidla


Čáute :) takže, myslím si, že takový slovníček pojmů se někdy šikne určitě každému, takže tady ho máte. Další část přisám příště, páč je toho celkem dost. No dost keců :D
Akaša: Pátý element, všudypřítomná duchovní síla prostupuje vesmírem. Je to energie, za které byly stvořené prvky.
Amulet: Přírodní předmět, který nosí nositeli ochranu. Amulet může být např. kámen, zkamenělina, zub žraloka, medvěda, kámen s otvorem uprostřed (např. achát). Amulety nesmíme zaměňovat za uměle vyrobené talismany.
Archetyp: Archetypy jsou univerzální symboly. Archeotypní symboly k nám hovoří v ekumenickém jazyce v podvědomí. Jsou to "obrazy zahalující naše sny, představující "sílu" božstev a nástroj umožňující všechny formy věštění. Archetypní představy se používají ve velké míře při duchovním putování.více pojmů v ↓Cč↓

Aspekt: Zvláštní princip nebo část tvořivé životní síly, s níž se pracuje nebo je uznávána v jednu určitou dobu.
Astrologie: Učení a víra v účinky pohybů a poloh planet a dalších nebeských těles na život a chování lidí.
Babice: Aspekt bohyně reprezentující starou ženu. Je symbolizována ubývajícím měsícem, mrchožroutskou vránou, kotlem a černou barvou. Jejími sabaty jsou Mabon a Samhain.
Bolline: Nůž s bílou rukojetí, používaný k řezání bylin a jiných rituálních potřeb.
Beltane: Beltane je svátek, který se slaví 30. dubna nebo 1. května. Oslavuje symbolickou jednotu, spojení a sňatek bohyně a Boha a navazuje na předcházející letní měsíce.
Bylinkářství: Umění používat byliny k magickým i lékařským účelům.
Cauldron: Výraz spojovaný s čarodějnictvím (kotel). Dá se používat k vaření, umývání, výrobě lektvarů, nápojů.
Coven: Skupina čarodějnic, které společně pracují a uctívají bohy. Může se skládat s libovolného počtu čarodějnic, mužů, žen.
Čarodějnictví: Praktikování přirozené magie - používání bylinek, svíček, kamenů, a dalších magických předmětů, zaklínání, prospěšná magie. Rovněž odkazuje na náboženství Wicca.
Čarodějnice: Obvyklý název pohanů keltských, anglokeltských, jihogermánských tradic. Je to ta, která praktikuje čarodějnictví.
Čarování: Zvláštní magický rituál k získání, změnění nebo vypuzení věci nebo stavu.
Druidové: Byli to kněžskou třídou kelstké společnosti, mágy, spisovateli, básníky, královskými rádci. Přisuzuje se jim moc vytvoření kelstkého stromového kalendáře, schopnost komunikace s bájnými bytostmi a vynikající věštecké dovednosti.
Esbat: Pohanský svátek, připadající na každý úplněk.
Evokace: Akt přivolání přítomnosti božstev, přátelských duchů nebo živlů do kruhu nebo domů.
Grimoár: Kniha magických kouzel a rituálů
Hůlka: Rituální nástroj, který se používá pro vytváření kruhů. Může symbolizovat buď prvek vzduchu a východní směr nebo oheň a jih.
Imbolig: Je známý jako Hromnice, dodržovaný 2. února. Je to den, kdy se uctívá panenská bohyně jako mladá nevěsta vracejícího se boha slunce.
Invokace: Akt vtahování aspektu určitého božstva do vašeho fyzického já.
Kabala: Soubor mystických učení z židovsko-gnostické tradice, na níž založily praxi tradice ceremoniální magie a alexandrovská pohanská tradice. Principy kabaly jsou staré, jako systém studia se však datuje až od středověku.
Kadidelnice: Ohnivzdorná nádoba na pálení vůní.
Kalich: Kalich je rituální nástroj představující vodu a západ a je symbolem ženského principu tvoření.
Kletba: Koncentrace negativní a destruktivní energie, je záměrně vytvořena a zaměřena na osobu, místo, věc.
Keltský stromový kalendář: Systém počítání třinácti lunárních měsíců roku, jenž je založen na tom, že ke každému měsíci je přiřazen posvátný strom ztělesňující jeho povahu.
Kouzlo: Magický "rituál", obvykle nenáboženského charakteru, často doprovázený mluvením.
Kniha stínů: Je to deník, kniha kouzel a průvodce rituály používanými jednotlivými čarodějkami nebo covenem (skupinou) čarodějnic. Je jiné jméno pro grymoár. Je to text, ve kterém se nachází zapsaná kouzla, myšlenky a rituály.
Kolo roku: Představa věčného cyklu. Symbolem kola roku je věnec, prsten, had držící ocas v tlamě nebo kolo s paprsky. V pohanské mytologii bohyně otáčí kolem roku a přináší změny pro své období.
Kruh: Posvátné místo, v němž se provádějí veškeré magické úkoly, úkony a rituály. Kruh obsahuje zvýšenou energii, poskytuje ochranu mágovi/čarodějnici a je vytvářen a rušen jejich vlastními energiemi.
Kužel energie: Rituál zvyšování a soustřeďování energie v kruhu jednotlivce nebo skupiny. Když energie dosáhne vrcholu, je uvolňována, aby vykonala svou práci. Tancování ve směru hodinových ručiček se zaříkáním nebo zpěvem je nejběžnější metodou zvyšování kužele síly.
Mabon: Svátek pojmenovaný podle velšského boha. Tento sabat se koná o podzimní rovnodennosti a oslavuje druhou sklizeň, vinobraní a vyrovnanost.
Magie: Magii odlišujeme od iluzionistických kouzel předváděnými na jevišti. Magie je věda a umění uskutečňovat změny podle vlastní vůle.
Megality: Velké stojící kameny nacházející se v keltských zemích.
Menhiry: Vztyčené kameny v keltských zemích. Tvoří je buď jeden kámen nebo několik manenů umístěných do kruhu.
Midsummer: Sabat dodržovaný o letním slunovratu. Oslavuje boha slunce na vrcholu jeho moci a bohyně jako budoucí těhotné matky.
Nabíjení energií: Akt posilování byliny, kamene nebo jiného magického předmětu vlastními energiemi směřovanými k magickému síli.
Nebeský šat: Rituální nahota.
Ostara: Sabat, který se koná o jarní rovnodennosti. Tento sabat oslavuje rovnováhu a obnovu života.
Odvar: Bylinkový čaj, kdysi dávno zvaný lektvar. Obvykle se horkou vodou zalijí 2 lžičky usušených bylinek na šálek. Recepty se liší.
Pentagram: Pěticípá hvězda symbolizující západní pohanství. Je to starý symbol s mnoha významy. Vždy bývá postaven s vrcholem vzhůru. Může představovat 4 živly s pátým duchem nebo to má být člověk s roztaženými končetinami, představující smysl a hmotu. Někdy je hvězda v kruhu a potom se nazývá pentakl. Satanské kulty často používají pentagram, ale obracejí jej, aby symbolizoval hmotu nad duchem, podobně, jak to dělají s křesťanským křížem.
Pentakl: Pentagram obklopený kruhem a vyrytý na kolečku ze dřeva nebo jiném přírodním předmětu.
Pohan: Obecný název pro někoho, kdo se věnuje náboženství země a přírody.
Prvky: O 4 alchymistických prvcích se kdysi předpokládalo, že vytvářejí celý vesmír. Jsou to země, vzduch, voda, oheň a plus pátý prvek duch v nich a mimo něj. Pohanská tradice má pro každý z nich vlastní světovou stranu, nástroje a symboly.
Pohanské pravidlo: Dělej, co chceš, pokud to nikomu neuškodí. Ani tobě ne. Rede zakazuje vykonavatelům, aby ubližovali živým bytostem nebo narušovali něčí svobodnou vůli.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Čip Čip | Web | 8. july 2011 at 9:24 | React

Je to hodně zajímavé :-).
Jo a spřítelím moc ráda :-)

2 mad-sheep >SB< mad-sheep >SB< | Web | 8. july 2011 at 9:29 | React

Ahojá :) Jak se máš?  Já celkem dobře  copak budeš dneska podnikat? :-)

3 Niki Niki | Web | 8. july 2011 at 9:45 | React

Ahoj nechtěla by si být mé Affs? :-)

4 hudgens-twitter hudgens-twitter | Web | 8. july 2011 at 11:42 | React

hm..jo to by bola.. :-?  :-(

5 hudgens-twitter hudgens-twitter | Web | 8. july 2011 at 13:46 | React

zaujímavé

6 love-misslove love-misslove | Web | 8. july 2011 at 18:23 | React

Ahoj May :)) ... psala si mi na blog že ti dělám chutě. Já už si dnes všechno až na toho božkécho chlapa dala :D .. Officiálné nespřáteluji ale prozkoumám tvuj blog a když mě blogy zaujmout tak na ně chodím aniž bych byla v affs někde zapsanaá :D ... Já nemám ráda nucené obíhání, nečtení článků jen psát komenty "obíhám" :D ...
Krásnej zbytek dne ;)

7 love-misslove love-misslove | Web | 9. july 2011 at 22:12 | React

Hledala sem "kyvadlo" :))) nemáš popis kyvadla ?? :)

8 Felix Felix | Email | Web | 25. june 2012 at 14:21 | React

Tady je to velmi zajímavé

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama